languages
Jak dobrać ramę lustrzaną do obrazu?
Jak dobrać ramę lustrzaną do obrazu?

Urządzając dom czy mieszkanie zawsze staramy się je także ładnie i ze smakiem udekorować. Jeśli chodzi o ściany, takimi dekoracjami najczęściej są obrazy. Zależnie od ogólnego charakteru i wystroju wnętrza mogą to być dzieła bardziej klasyczne lub bardziej nowoczesne, w kolorach stonowanych bądź wyrazistych, ale każdy taki obraz musi także mieć swoją ramę. Okazuje się bowiem, że rama w niesamowicie istotny sposób podkreśla sam obraz, ale także ogólny wystrój całego pomieszczenia. Dlatego wiele osób decyduje się na modne ostatnio ramy lustrzane. Sprawdźmy, jak je dobrać do obrazu.

Znaczenie ramy

Aby zrozumieć, dlaczego odpowiednie dobranie ramy do obrazu ma takie znaczenie, musimy najpierw pojąć, jaką rolę tak naprawdę ona odgrywa. Okazuje się bowiem, że źle dobrana rama może wręcz zakłócić odbieranie obrazu osobom, które go oglądają. Powinna ona natomiast podkreślać i uwypuklać jego główne walory, ale w taki sposób, by nie przyćmić samego dzieła. Dlatego ważne jest, by rama była przede wszystkim dopasowana kolorystycznie – niezbyt kontrastowa, ale też nie zlewająca się z treścią obrazu. Kolor ramy należy też dopasować do koloru ściany, na której dany obraz będzie eksponowany. Na ciemnych ścianach dobrze prezentują się ramy jaśniejsze lub utrzymane w odcieniach złota. Grubość ramy także ma tu znaczenie. Im grubsza rama, tym większej powagi dodaje obrazowi. Grube ramy świetnie pasują też do dużych obrazów, choć nie tylko - ważne jest odnalezienie “złotego środka”. Do obrazu o klasycznej lub poważnej tematyce nie będzie pasować cienka, wręcz ledwo widoczna ramka, zaś do geometrycznego nowoczesnego dzieła nie będzie dobrze wyglądać bogato zdobiona, złota rama.

Lustrzana rama – do jakich wnętrz pasuje?

Lustrzana rama do obrazu jest ostatnio coraz popularniejszym wyborem do nowoczesnych wnętrz. Pięknie wpisuje się bowiem w pomieszczenia utrzymane w stylu glamour, gdzie dużo jest połysku i jasnej przestrzeni, ale świetnie będzie także ozdabiać ściany w odważnych, ciemniejszych odcieniach: butelkowej zieleni czy granatu, a nawet coraz bardziej popularnej czerni. Lustra pasują przecież wszędzie, a ich dodatkową zaletą jest wizualne powiększanie otaczającej je przestrzeni. Z pewnością lustrzana rama nie będzie jednak dobrze wyglądać w każdym wnętrzu i przy każdym obrazie. W pomieszczeniach, gdzie przeważają klasyczne meble na drewnianych zdobionych nóżkach, lustrzane ramy mogą wyglądać zbyt ekstrawagancko. Podobnie może być w przypadku obrazów o cięższej, poważniejszej tematyce utrzymanej w klasycznym tonie. Jak zatem dobrać lustrzaną ramę do obrazu?

Lustrzana rama – jak dobrać ją do obrazu

Musimy pamiętać, że to ramę dobieramy do obrazu, a nie obraz do ramy. Dlatego należy przede wszystkim przyjrzeć się dobrze obrazowi, jaki chcemy oprawić. Mówi się, że informacje o wyglądzie ramy są już zapisane w samym wyglądzie obrazu. A więc do jakich obrazów będzie pasować nowoczesna, lustrzana rama? Na pewno świetnie podkreśli wszystkie obrazy monochromatyczne – nada im żywego wyrazu, blasku, a kolory odbijające się w lustrzanej ramie sprawią wrażenie podwójnej głębi i zdecydowanie wzmocnią przekaz. Z tego samego względu lustrzana rama doskonale sprawdzi się także przy obrazach abstrakcyjnych czy geometrycznych. Jeśli jednak pragniemy jeszcze dodatkowo podkreślić temat obrazu i jego wyraz, warto zdecydować się na ramę lustrzaną z wbudowanym białym passe partout, co pozwoli nieco oddzielić kolorystykę obrazu od samej ramy i zachować delikatny dystans, który pozwoli skupić się na treści obrazu, a ramę potraktować jako gustowny dodatek. Warto także zwrócić uwagę na kolor brzegów lustrzanej ramy – ciemne brzegi wprowadziłyby kontrast, który mógłby już wprowadzić zbyt duży chaos do całości. Jasne, niekontrastowe brzegi sprzyjać będą harmonii i nie będą przeszkadzać w odbiorze obrazu oprawionego w piękną, lustrzaną ramę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl