languages
Ponadczasowy styl Hamptons
12.jpg

Kiedy mówimy o stylu Hamptons od razu pojawiają się skojarzenia z nadmorskimi luksusowymi, amerykańskimi kurortami - i jest to bardzo trafne skojarzenie. Nazwa tego stylu wywodzi się od miasta o tej samej nazwie. Hamptons jest położone na Long Island nie daleko Nowego Jorku. Charakteryzuje go nadmorski klimat, piękne długie piaszczyste, jasne plaże. Otoczone wydmami, latarniami morskimi oraz wieloma klimatycznymi nadmorskimi domami.

I właśnie w tych domach możemy zauważyć ten marynistyczny styl, który wszyscy pokochali po 2003 roku kiedy na ekranach kin pojawił sie film „Lepiej późno niż później” z Jackiem Nicholsonem i wspaniałą Diane Keaton. Ten dom z białymi szprosami w oknach przez które widać plaże na pewno każdy pamięta. Miękkie, wielkie i wygodne kanapy, poduszki oraz brak zasłon w oknach. To kilka kluczowych elementów stylu Hamptons. Możemy to też zauważyć w serialu „Zemsta” gdzie główną role gra Emily VanCamp. Jest też scenerią w przewrotnym serialu „Grace i Frankie”.

Ale nie zawsze ten styl spotykamy tylko na Long Island w filmie „Masz wiadomość” z roku 1998 w mieszkaniu Kathleen Kelly, którą gra Meg Ryan w sercu Nowego Jorku możemy też czerpać inspiracje i zachwycać się tym ponad czasowym stylem.

W kilku podpunktach postaram się wymienić co jest nam potrzebne żeby stworzyć ten klimat u siebie w domu:

1. Paleta barw to zaczerpnięte z natury kolory ale też biel, słomkowe odcienie mebli to jest nasza baza i te kolory przeważają we wnętrzach. Intensywne kolory występują w dodatkach i dekoracjach - niebieski, turkus, szmaragd i granat w wielu odcieniach, koralowy również.

2. Materiały naturalne takie jak len, juta, bawełna, wiklina. Drewno dąb zabielany lub orzech amerykański.

3. Wzory geometryczne, klasyczne art deco połączone z florystycznymi akcentami, często można je zauważyć na ceramicznych wazonach oraz poduszkach.


4. Meble: wygoda ponad wyglądem - kanapy są duże miękkie, wyglądają jakby się miało w nich zapaść. Przytulny luksus tego stylu sprawia że jest on nie nachalny.5. Zieleń we wnętrzu to przede wszystkim palmy. bambusy, białe hortensje, trawa morska, trawy pampasowe, zielone rośliny doniczkowe takie jak np. monstery.

6. Ścienne galerie powinny opowiadać nad morskie historie. Pięknie wyglądają grafiki, fotografie morskich roślin takich jak np. gorgonie, algi, trawy morskie, muszle, widoki plaż. U nas na stronie można też zakupić naturalną suszoną gorgonie olbrzymią w ramie z podwójnym passe partout dodającym głębi oraz oddechu. Często zdarza się że widzę taką gorgonie gdzieś w filmach lub zdjęciach przeglądając amerykańskie magazyny.


Do tego tak naprawdę przesiąkniętego Nowym Jorkiem stylu z rustykalnymi elementami pasuje swobodne zestawienie różnych konwencji aranżacyjnych. Dodatki są tutaj najważniejsze - bo to one dodają przytulności temu luksusowemu stylowi, poduszki, wazony, lustra, obrazy. Odrobinę blasku napewno dodadzą ramy lustrzane a w nich wodorosty, algi, gorgonie. Idealnie opowiedzą marynistyczne historie tego nadmorskiego klimatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl